Układanie płytek

Układanie płytek

Układanie płytek to nie tylko praktyczne rozwiązanie w zakresie wykończenia powierzchni, ale również sztuka. Wymaga ona precyzji, doświadczenia i estetycznego wyczucia. Płytki stanowią nie tylko funkcjonalne elementy wyposażenia, ale także dekoracyjne detale, które nadają pomieszczeniom charakter i styl.

Proces ten to zadanie wymagające nie tylko umiejętności manualnych, ale także dokładnego planowania, aby osiągnąć efekt zarówno trwały, jak i estetycznie satysfakcjonujący. Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby wybrać kompetentnego specjalistę, który zadba o każdy szczegół.

Płytki – podstawowa wiedza

Podczas wyboru płytek należy kierować się nie tylko ich designem, lecz także jakością wykonania, wytrzymałością na uszkodzenia, przeznaczeniem, a także funkcjonalnością. Rzetelna analiza tych parametrów pozwoli na dokonanie kompetentnego wyboru, dzięki czemu posłużą one na długie lata i zachowają swój pierwotny wygląd.

Dokonując zakupu płytek, należy obliczyć ich zapotrzebowanie. W tym celu powinno się zmierzyć powierzchnię, na której chcemy ułożyć płytki i uwzględnić 10% dodatkowego materiału na odpady oraz ewentualne uszkodzenia. Układanie płytek wymaga niesamowitej precyzji oraz staranności.

Samodzielnie, czy przez specjalistę?

Układanie płytek wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Wymaga odpowiedniego przygotowania, dokładności, poczucia estetyki, a także umiejętności manualnych. Nieprawidłowe ich układanie może spowodować, że ostateczny efekt wizualny będzie nieestetyczny, pojedyncze płytki mogą odpadać od ściany, fuga będzie wymagała poprawek, a nawet całość konstrukcji może stać się niebezpieczna.

Chcąc zminimalizować ryzyko popełnienia błędów oraz ewentualnych kosztów poprawek, zwiększyć swoje bezpieczeństwo, a także cieszyć się niezwykle profesjonalnym i precyzyjnym układem płytek, należy zdecydować się na doświadczonego specjalistę.

Metody układania płytek

Jak wiele różnych kształtów, wzorów i kolorów płytek, tak wiele sposobów ich układania. W zależności od efektu wizualnego, jaki chcemy uzyskać, taką metodę układania płytek powinniśmy wybrać. Do najpopularniejszych metod układania należą: układ uniwersalny, równoległy, a także skośny. Oprócz nich wyróżniamy również układ karo, cegiełka, jodełka, fala, na mijankę, mieszany, klasyczny, pionowy, diagonalny oraz naprzemienny. Jak można zauważyć technik jest wiele, niektóre są bardziej skomplikowane, a inne mniej. Warto zlecić to zadanie profesjonaliście, aby cieszyć się idealnym wykonaniem oraz precyzją w każdym calu. Pomoże on w doborze odpowiedniego rodzaju płytek i niezbędnych narzędzi oraz najlepszej techniki i metody układania.

Układanie płytek – najczęściej popełniane błędy

Układanie płytek wymaga odpowiednich umiejętności oraz długoletniego doświadczenia. Zdarza się, że nawet fachowcy, którym brakuje kluczowej wiedzy, popełniają rażące błędy. Do najczęściej popełnianych błędów, podczas wykładania płytkami powierzchni, należą:

 1. Niewłaściwe przygotowanie podłoża
 2. Niedokładne przygotowanie zaprawy klejowej
 3. Nieumiejętne lub oszczędne nakładanie zaprawy klejowej
 4. Nieprawidłowe rozplanowanie płytek
 5. Zbyt szybkie fugowanie
 6. Pomijanie prawidłowej dylatacji

Dlatego podczas szukania firmy warto zrobić podstawowy research, aby mieć pewność, że wybrany glazurnik jest kompetentny i dokładny w swojej pracy, a także wiedzieć, czy nie popełnia elementarnych błędów.

Bik Styl – podłogi z Twoich snów

Nasza firma oferuje szeroką różnorodność oraz dostępność w wyborze płytek. Posiadamy ich urozmaicone kształty, kolory, wzory, a także efekty. Wyróżniamy się fachową wiedzą na temat wielu sposobów oraz technik ich układania. Daje to niesamowitą swobodę oraz komfort wyboru.

Wyślij do nas wiadomość


  Zobacz także inne wpisy na blogu

  31.05.2024

  Projekt wnętrza - sztuka tworzenia harmonijnej przestrzeni

  Projekt wnętrza – sztuka tworzenia harmonijnej przestrzeni Projektowanie przestrzeni użytkowych to nie tylko kwestia wyboru mebli i kolorów ścian. Jest [...]

  Sprawdź teraz

  26.03.2024

  Remonty biur – droga do nowego oblicza firm

  Remonty biur – droga do nowego oblicza firm Biuro, tak samo jak każde inne pomieszczenie robocze, na przestrzeni czasu może [...]

  Sprawdź teraz

  02.02.2024

  Sucha zabudowa

  Sucha zabudowa Budowa własnego mieszkania, wystarczającego możliwie na jak najdłużej, dla wielu jest życiowym kamieniem milowym. Zanim jednak trafi ono [...]

  Sprawdź teraz