Sufity podwieszane

Sufity podwieszane

Sufit jest największą płaszczyzną widoczną w praktycznie każdym pomieszczeniu. Jego wygląd bardzo często decyduje o pierwszym wrażeniu bądź ogólnej estetyce danego pokoju. Niemałe znaczenie mają jednak też względy praktyczne. W przypadku pokojów wysokich na kilka metrów trywialne czynności pokroju wymiany żarówki w lampie bez drabiny mogą okazać się sporym problemem. Co więcej, z racji swojego rozmiaru oraz braku wykorzystywania go do czegokolwiek poza montażem oświetlenia, z biegiem czasu mogą pojawiać się na nim różne skazy, które wprawne oko z pewnością będzie w stanie wyłapać. Problemów związanych z użytkowaniem dużych pomieszczeń jest wiele, jednak na szczęście jest jedno, sprawdzone remedium: sufity podwieszane.

Sufity podwieszane są rodzajem konstrukcji sufitu stosowanym w budownictwie, przede wszystkim przy aranżacji wnętrz. Najczęściej są one montowane w bardzo wysokich pomieszczeniach, bądź takich z widocznymi wadami, pokroju poprowadzonej zewnętrznie instalacji, nierównego stropu, czy nieodpowiedniego oświetlenia. Ich montaż polega na zawieszeniu konstrukcji nośnej poniżej już istniejącego sufitu, dzięki czemu tworzy się wolna przestrzeń. Sufity tego typu instaluje się je przede wszystkim w celu wizualnego zmniejszenia wysokości danego pokoju, z którym zależnie od sposobu montażu i użytych komponentów wiążą się również inne korzyści. Niemałe znaczenie ma też ich wygląd, mogący stanowić ciekawą alternatywę dla typowego stropu.

Dostępne warianty

Sufity podwieszane mają szereg różnorodnych odmian, zależnych nie tylko od użytego materiału czy sposobu montażu, ale też od osobistych preferencji zleceniodawcy. Tego typu sufity mogą obejmować zarówno całe pomieszczenia jako jednolita powierzchnia, jak i przeplatać się z innymi elementami dekoracyjnymi umieszczanymi cyklicznie bądź na całości. Jest możliwe również tworzenie sufitów wielopłaszczyznowych oraz formowanie łuków, skosów czy sklepień, co daje multum możliwości aranżacji dość pustego miejsca, jakim zazwyczaj jest sufit.

Z technicznego punktu widzenia klasyfikuje się je według rodzaju użytego stelaża, który może być aluminiowy, drewniany bądź z tworzywa sztucznego. Natomiast ze względu na użyty materiał dzielą się one na gipsowo-kartonowe, mineralne twarde, mineralne miękkie, metalowe i drewniane. Jest też rozróżnienie według sposobu instalacji, na kasetonowe, panelowe oraz napinane.

Sufity typu kasetonowe cechują się wieloma zaletami, do których zalicza się łatwość montażu. Sprowadza się on do podwieszenia konstrukcji z profili aluminiowych, jej wypoziomowania i odpowiedniego ułożenia paneli. Dostępne są też elementy panelowe do montowania bezpośrednio zamiast kasetonu. 

Sufity typu panelowego są pod wieloma względami podobne do kasetonowych. Również tutaj na konstrukcji wykonanej z metalowych profili umieszcza się specjalne panele, które jednak mogą być zrobione z metalu, materiałów drewnopodobnych bądź twardego PCV. Takie panele zazwyczaj są dostępne w różnych wymiarach i kolorach.

Sufity napinane są stosowane przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, czemu sprzyja stosowanie specjalnych napinaczy i płacht z elastycznej folii. Owe folie są dostępne w różnych wariantach, co daje duże możliwości aranżacji wnętrza. 

Sufity podwieszane – zastosowanie

Mimo ich pozornej prostoty budowy i towarzyszącym im braku różnorodności z tytułu pełnionej funkcji, sufity podwieszane mają wiele różnych zastosowań. Przede wszystkim obniżenie za ich pomocą sufitu w pomieszczeniach takich jak biura czy sale konferencyjne pozwala na  zniwelowanie utrudniającego rozmowy echa. Ponadto, dzięki ich wszechstronności, mogą być instalowane nie tylko w pokojach dostępnych dla każdego, ale też w piwnicach czy innych pomieszczeniach gospodarczych. Można za ich pomocą schować niedoskonałości związane z samym sufitem, jak również oświetlenie, rury kanalizacyjne czy przewody techniczne. Problemem mogą być jednak rury instalacji gazowej, których naruszenie w jakimkolwiek stopniu może skutkować poważnymi konsekwencjami. W tym konkretnym przypadku obligatoryjnym jest uprzednie uzyskanie specjalnego pozwolenia.

Kolejnym przydatnym atutem, jakim mogą poszczycić się sufity podwieszane jest możliwość wykorzystywania ich jako nośników instalacji oświetleniowej. Są one w stanie bez problemu maskować różne elementy pokroju taśm LED czy halogenów. Skomplikowaną instalację elektryczną potrzebną do ich zasilenia można natomiast ukryć chociażby za pomocą płyty kartonowo-gipsowej. Dzięki temu pojawia się możliwość zagospodarowania przestrzeni według swoich upodobań, jak również bezproblemowo wpleść oświetlenie w ogólny wystrój pokoju.

Firmy Bikstyl, specjalizująca się w pracach wykończeniowych od 27 lat, zapewnia  bezpłatną konsultację i wsparcie specjalistów, dzięki którym dobranie sufitu pasującego do pomieszczenia oraz spełniającego wymagania klienta będzie szybkie, sprawne i pozbawione komplikacji.

Wyślij do nas wiadomość


  Zobacz także inne wpisy na blogu

  31.05.2024

  Projekt wnętrza - sztuka tworzenia harmonijnej przestrzeni

  Projekt wnętrza – sztuka tworzenia harmonijnej przestrzeni Projektowanie przestrzeni użytkowych to nie tylko kwestia wyboru mebli i kolorów ścian. Jest [...]

  Sprawdź teraz

  26.03.2024

  Remonty biur – droga do nowego oblicza firm

  Remonty biur – droga do nowego oblicza firm Biuro, tak samo jak każde inne pomieszczenie robocze, na przestrzeni czasu może [...]

  Sprawdź teraz

  02.02.2024

  Sucha zabudowa

  Sucha zabudowa Budowa własnego mieszkania, wystarczającego możliwie na jak najdłużej, dla wielu jest życiowym kamieniem milowym. Zanim jednak trafi ono [...]

  Sprawdź teraz