Płyty gipsowo-kartonowe – ścianki

Płyty gipsowo-kartonowe stały się nieodłącznym elementem wielu współczesnych konstrukcji budowlanych. To wszechstronne materiały, składające się z gipsu między dwiema warstwami kartonu. Zdobyły ogromną popularność ze względu na swoją lekkość, łatwość obróbki i wszechstronność zastosowań.

Płyty te umożliwiają szybkie i efektywne wykończenie wnętrz. Ich elastyczność, trwałość i zdolność do tłumienia dźwięków sprawiają, że są niezastąpione zarówno w projektach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Spełniają one nie tylko funkcję konstrukcyjną, ale także pozwalają na kreatywne aranżacje wnętrz. Umożliwiają łatwe ukrywanie instalacji oraz tworzenie gładkich i estetycznych powierzchni.

Płyty gipsowo-kartonowe – podstawowe informacje

Płyty gipsowo-kartonowe to lekki materiał budowlany o kształcie arkuszy, które składają się z gipsu pokrytego z obu stron tekturą. Można je dowolnie docinać przy pomocy specjalistycznych noży. Tego rodzaju płyty można montować na różne sposoby. Do najpopularniejszej metody należy mocowanie płyt przy pomocy wkrętów do metalowego, bądź drewnianego stelaża.

Płyty te charakteryzowane są jako zabudowa sucha, posiadająca szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są do stawiania ścian działowych, zabudowy wnęk, podwieszanych sufitów, a także wyrównania krzywych ścian. Dzięki temu, cieszą się one ogromną popularnością.

Dostępne są one w różnych rozmiarach oraz grubości. Można je z łatwością dopasować do swoich potrzeb. Najczęściej wybieranymi płytami są te o szerokości 1200 mm i 2000, 2400, 2600 bądź 3000 mm długości.

Specyfikacja płyty gipsowo-kartonowej

Na rynku dostępne są różne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych. Ich podział uwarunkowany jest przede wszystkim przeznaczeniem oraz parametrami. Dzięki temu, odpowiednie dostosowanie płyt do specyfikacji danego pomieszczenia, gwarantuje ochronę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć czy ogień.

Klasyczne szare płyty posiadają oznaczenie GKB i stosowane są do standardowych pomieszczeń takich jak sypialnie, czy salony. Dedykowane są do wnętrz, które nie przekraczają poziomu 70% wilgotności.

Zielone płyty karton-gips oznaczane są jako GKBI i są dodatkowo impregnowane przed wilgocią. Dedykowane są do pomieszczeń o poziomie wilgotności do 85%, która utrzymuje się nie dłużej niż 10 godzin. Stosowane są najczęściej w łazienkach.

Występują jeszcze czerwone płyty, które mają oznaczenie GKF. Wzbogacone są o dodatkowy rdzeń z włókna szklanego oraz gips zmieszany z włóknem szklanym. Taki skład powoduje, że czerwone płyty posiadają funkcje ognioochronne. Dedykowane są głównie do pomieszczeń narażonych na pożary, takich jak kuchnia, czy piwnica, w której zamontowane jest centralne ogrzewanie.

Płyty gipsowo-kartonowe – wskazówki

Przed podjęciem decyzji o zakupie płyt gipsowo-kartonowych kluczowe jest precyzyjne określenie ich przeznaczenia, przeprowadzenie dokładnych pomiarów oraz ustalenie specyfikacji pomieszczenia. Ważnym czynnikiem wpływającym na finalny rezultat jest również jakość materiałów. Dlatego zdecydowanie zaleca się wybór wysokogatunkowych płyt. Gwarantują one nie tylko estetyczny wygląd, ale także trwałość i solidność całej konstrukcji.

Warto także przeanalizować dokonane ówcześnie pomiary, aby dokładnie dopasować wielkość, szerokość oraz grubość płyt konkretnych wymagań projektu. Optymalne dopasowanie parametrów płyt do specyfiki pomieszczenia przekłada się na wiele aspektów. Wpływa to nie tylko na efektywność prac, ale także na osiągnięcie oczekiwanych standardów funkcjonalności i estetyki. W ten sposób, świadomy wybór płyt kartonowo-gipsowych staje się kluczowym elementem udanego projektu budowlanego czy remontowego.

Nasza jakość – usługi wykończeniowe i budowlane

Nasza firma posiada 25-letnie, bogate doświadczenie. Specjalizuje się w szeroko pojętej działalności wykończeniowej i budowlanej. Nasze doświadczenie obejmuje zarówno projekty dla klientów prywatnych, instytucjonalnych, jak i dla firm. W swojej ofercie posiadamy między innymi usługi związane z wykonywaniem konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych.

Dodatkowo, prowadzimy również aktywność handlową, oferując sprzedaż farb i artykułów budowlanych. Dzięki temu, oprócz profesjonalnie wykonanych usług, zapewniamy naszym klientom dostęp do wysokiej jakości materiałów budowlanych w atrakcyjnych cenach.

Nasza firma to nie tylko wykonawca solidnych i estetycznych projektów, ale również partner, który dba o kompleksową satysfakcję klienta na każdym etapie współpracy.

Wyślij do nas wiadomość


  Zobacz także inne wpisy na blogu

  31.05.2024

  Projekt wnętrza - sztuka tworzenia harmonijnej przestrzeni

  Projekt wnętrza – sztuka tworzenia harmonijnej przestrzeni Projektowanie przestrzeni użytkowych to nie tylko kwestia wyboru mebli i kolorów ścian. Jest [...]

  Sprawdź teraz

  26.03.2024

  Remonty biur – droga do nowego oblicza firm

  Remonty biur – droga do nowego oblicza firm Biuro, tak samo jak każde inne pomieszczenie robocze, na przestrzeni czasu może [...]

  Sprawdź teraz

  02.02.2024

  Sucha zabudowa

  Sucha zabudowa Budowa własnego mieszkania, wystarczającego możliwie na jak najdłużej, dla wielu jest życiowym kamieniem milowym. Zanim jednak trafi ono [...]

  Sprawdź teraz