Systemy kartonowo gipsowe

Systemy kartonowo gipsowe – regips nazywany jest twórcą przestrzeni, ponieważ w bardzo prosty sposób pozwala na zorganizowanie miejsca w wielu różnych pomieszczeniach.

Dzięki technologii wykorzystującej systemy kartonowo-gipsowe można dziś kreować przestrzeń bez ograniczeń. Oprócz walorów estetycznych rozwiązanie posiada wiele zalet. Poniżej zestawiono miejsca w obiektach, gdzie można spotkać płyty k-g.

Firma BIK-Styl i Wnętrze od początku swej działalności specjalizowała się w wykonawstwie tego typu systemów. Działamy na terenie miasta Bielsko-Biała, ale także na terenie województwa i całego kraju.

Okładziny ścienne (suche tynki)

Systemy kartonowo gipsowe stały się materiałem, który jest powszechnie stosowany do prac wykończeniowych w budownictwie. Technologia wykonywania okładzin ścian z zastosowaniem płyt g-k Rigips pozwala na uzyskanie bardzo ładnych, gładkich i równych powierzchni. Konstrukcje okładzin wykonanych w tej technologii charakteryzują się wieloma zaletami, z których najistotniejsze to:

 • wyeliminowanie procesów „mokrych”, co w praktyce pozwala na prowadzenie prac w dowolnym momencie realizacji inwestycji,
 • prostota i szybkość montażu – wykończone pomieszczenia można niemal natychmiast użytkować,
 • niewielki ciężar zabudowy, 
 • optymalna wilgotność powietrza w użytkowanym pomieszczeniu (gips jest tzw. naturalnym regulatorem wilgotności powietrza), 
 • możliwość znacznego zwiększenia izolacyjności termicznej całej przegrody oraz prostego umieszczenia wszelkich instalacji wewnętrznych, 
 • stosunkowo mała grubość zabudowy, 
 • wysoki poziom estetyki, 
 • bezpieczeństwo użytkowania: – płyty gipsowo-kartonowe dzięki unikatowej budowie chemicznej gipsowego rdzenia płyty są materiałem niepalnym. Pozwalają na uzyskanie okładzin ściennych nie rozprzestrzeniających ognia nawet do 2 godzin.

Okładziny ścienne wykonane w systemach suchej zabudowy wnętrz ze względu na zasadnicze różnice technologiczne możemy podzielić na trzy zasadnicze podgrupy:

 • okładziny ścienne mocowane do podłoża przy użyciu specjalnego kleju gipsowego, nazywane niekiedy tzw. suchym tynkiem,
 • okładziny ścienne montowane za pośrednictwem konstrukcji mocowanej do podłoża przy użyciu specjalnych uchwytów,
 • okładziny ścienne wolnostojące mocowane do specjalnej konstrukcji zupełnie niezwiązanej z podłożem zasadniczym, tzw. przedścianki.

Ściany działowe

Ściany działowe z poszyciem z płyt g-k stają się coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem wykonywania przegród zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak również w obiektach użyteczności publicznej i przemysłowych.

Firma Rigips jako pierwsza na polskim rynku otrzymała aprobaty ITB na kompletne zestawy służące do wznoszenia lekkich ścian działowych z wykorzystaniem do ich budowy płyt g-k.

W porównaniu ze ścianami działowymi wykonywanymi w sposób tradycyjny (ściany murowane) ścianki działowe z poszyciem płytami g-k odznaczają się następującymi zaletami:

 • przy założeniu tej samej grubości przegrody posiadają zdecydowanie wyższą izolacyjność akustyczną RA1,
 • dzięki niewielkiej masie (wynoszącej około 25 kg/m2 ścianek działowych można nie uwzględniać w procesie projektowania konstrukcji budynków (np. stropów). Dla porównania masa murowanej ściany działowej o identycznej grubości wynoszącej 12,5 cm, w zależności od użytego materiału wynosi: dla cegły pełnej ok.165 kg/m2; dla betonu komórkowego ok. 65 kg/m2, a dla bloczków gipsowych ok. 125 kg/m2,
 • wyeliminowanie procesów mokrych oraz duża szybkość montażu,
 • łatwy sposób prowadzenia instalacji wewnątrz ściany,
 • możliwość niemal natychmiastowego użytkowania pomieszczeń,
 • estetyka oraz komfort i bezpieczeństwo użytkowania: płyty g-k dzięki unikatowej budowie chemicznej gipsowego rdzenia płyty są materiałem niepalnym pozwalającym na wznoszenie ścian działowych nie rozprzestrzeniających ognia,
 • możliwość elastycznej aranżacji pomieszczeń wynikająca z bezproblemowego demontażu.

Poddasza

Chcąc nowocześnie wykończyć poddasze decydujemy się najczęściej na systemy suchej zabudowy. Największym problemem jest znalezienie i dopasowanie wszystkich akcesoriów niezbędnych do jej wykonania. Najprostszym rozwiązaniem jest wybór takiego systemu, który ma wszystkie niezbędne elementy, jak system RIGIPS Rigistil.

Rigistil F 530 to opatentowany przez Rigips system profili metalowych i wieszaków przeznaczonych do wykonywania okładzin ścian i sufitów podwieszanych oraz zabudowy poddaszy z użyciem płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych Rigips. System ten sprawdza się na każdym podłożu nośnym. Można go stosować do renowacji starych budynków oraz do wykańczania nowo wznoszonych, zbudowanych zarówno w technologii tradycyjnej jak i w technologii szkieletu drewnianego.

Zakres zastosowania systemu Rigistil jest szeroki i obejmuje różne typy budownictwa, a w szczególności:

– budynki mieszkalne w technologii szkieletu drewnianego,

– budynki mieszkalne w technologii tradycyjnej,

– budynki biurowe, hotele, szpitale, sklepy, sklepy, hale przemysłowe.

Sufity podwieszane

Wśród produktów oferowanych przez Rigips istotną rolę odgrywają sufity podwieszane – szeroka gama kompletnych systemów o bogatym, unikatowym wzornictwie i zróżnicowanych własnościach.

Szeroko stosowane są sufity monolityczne (gładkie), oprócz swojej podstawowej funkcji – ukrycia stropu budowlanego lub obniżenia pomieszczenia są wykorzystywane do wszelkich obniżeń dekoracyjnych.

Sufity Rigips wyróżniają się szczególnymi zaletami, ale do najważniejszych należy materiał, z jakiego wykonujemy nasze płyty – gips. To dzięki niemu sufity są trwałe, zdrowe i estetyczne. Sufity Rigips posiadają wszystkie zalety systemowych sufitów podwieszanych, takie jak: łatwość i szybkość montażu, ekonomiczność, itp.

Dodatkowe i wyjątkowe zalety wynikające ze stosowania sufitów Rigips:

 • wysoka odporność na ogień,
 • regulacja wilgotności,
 • wyjątkowa trwałość,
 • łatwość odnawiania,
 • szeroki zakres własności akustycznych,
 • wyjątkowa estetyka.

Systemy kartonowo gipsowe – GYPTONE BIG i RIGITON

Bardziej zaawansowane są sufity perforowane: z płyt GYPTONE BIG i RIGITON.

Systemy kartonowo gipsowe – GYPTONE BIG

Wielkoformatowe płyty gipsowo-kartonowa o grubości 12,5mm z perforacją ułożoną w pola tworzące geometryczny wzór na suficie. Oklejone białą włókniną akustyczną od spodu. Przeznaczone do wykonywania monolitycznych sufitów podwieszanych o wysokiej dźwiękochłonności.

Perforacja powierzchni może być kwadratowa (Quattro), heksagonalna (Sixto) lub szczelinowa (Line). Płyty Gyptone Big posiadają wszystkie 4 krawędzie spłaszczone, dzięki czemu umożliwiają idealnie gładkie wykończenie powierzchni sufitu.

Dźwiękochłonne panele sufitowe z płyty gipsowo-kartonowej o grubości 12,5 mm. Perforowane i oklejone od spodu warstwą włókniny akustycznej.

Płyty GYPTONE charakteryzują się doskonałymi własnościami dźwiękochłonnymi oraz unikatowym, nowoczesnym wzornictwem.

Powierzchnia płyt Gyptone może być:

 • gładka (Base),
 • perforowana z okrągłymi otworami (Point),
 • perforowana z kwadratowymi otworami (Quattro),
 • perforowana z sześciokątnymi otworami (Sixto),
 • perforowana ze szczelinami (Line).

W obrębie każdego rodzaju perforacji dostępne są liczne odmiany wynikające z różnic rozmieszczenia i wielkości otworów.

Asortyment płyt GYPTONE obejmuje 8 wzorów powierzchni. Wymiary płyt wynoszą 600×600 lub 600×1200 mm. Płyty oferowane są z krawędziami prostymi (A), podcinanymi (E15) i krawędziami do konstrukcji ukrytej (D1). Płyty Gyptone dostępne są również jako podłużne panele korytarzowe Gyptone Plank o wymiarach 300×1800, 300×2100 lub 300×2400 mm.

Płyty sufitowe GYPTONE są fabrycznie malowane na kolor matowobiały NCS S 0500. Wszystkie panele sufitowe Gyptone można łatwo malować bez ryzyka utraty własności akustycznych.

Ważnym atutem płyt GYPTONE jest ich trwałość i wytrzymałość mechaniczna, co w połączeniu z wysokim pochłanianiem dźwięku czyni ten produkt doskonałym rozwiązaniem do sal szkolnych, sal konferencyjnych, pomieszczeń biurowych czy korytarzy.

Występują w 8 wzorach powierzchni.
Więcej inforamcji na Rigips.pl

Systemy kartonowo gipsowe – RIGITON

Perforowane, wielkoformatowe płyty gipsowo-kartonowe o grubości 12,5mm z perforacją rozmieszczoną jednolicie na całej powierzchni sufitu lub ściany. Oklejone czarną lub białą włókniną akustyczną na niewidocznej stronie. Przeznaczone do wykonywania monolitycznych sufitów podwieszanych o wysokiej dźwiękochłonności.

Rigiton to płyty dużego formatu dosłownie i w przenośni. Charakteryzują się znakomitymi własnościami akustycznymi, umożliwiającymi nawet osiągnięcie klasy A pochłaniania dźwięku (wzór RL 12/25Q z wełną mineralną). Na dodatek posiadają bardzo ciekawe wzory perforacji, stanowiące doskonałe urozmaicenie dużych, jednolitych powierzchni sufitu. W przypadku wyjątkowo wysokich wymagań w zakresie dźwiękochłonności pomieszczeń, płyty RIGITON mogą być stosowane także na ścianach.

Płyty RIGITON mają proste krawędzie i wymiary ok. 1200x2000mm (niewielkie odchyłki wynikają z wielkości perforacji). Technologia montażu płyt wymaga stosowania specjalnego kleju FV 63 pomiędzy krawędziami, co eliminuje zagrożenie powstawania pęknięć pomiędzy płytami.

Płyty RIGITON są przeznaczone do malowania po zamontowaniu na suficie.

Asortyment RIGITON obejmuje 10 wzorów powierzchni. Perforacja może być okrągła lub kwadratowa; układ otworów może występować jako: regularny, regularny mieszany, nieregularny.

Zestawienie wzorów:

Wyślij do nas wiadomość


  Zobacz także inne wpisy na blogu

  31.05.2024

  Projekt wnętrza - sztuka tworzenia harmonijnej przestrzeni

  Projekt wnętrza – sztuka tworzenia harmonijnej przestrzeni Projektowanie przestrzeni użytkowych to nie tylko kwestia wyboru mebli i kolorów ścian. Jest [...]

  Sprawdź teraz

  26.03.2024

  Remonty biur – droga do nowego oblicza firm

  Remonty biur – droga do nowego oblicza firm Biuro, tak samo jak każde inne pomieszczenie robocze, na przestrzeni czasu może [...]

  Sprawdź teraz

  02.02.2024

  Sucha zabudowa

  Sucha zabudowa Budowa własnego mieszkania, wystarczającego możliwie na jak najdłużej, dla wielu jest życiowym kamieniem milowym. Zanim jednak trafi ono [...]

  Sprawdź teraz