Po etapie wzniesienia konstrukcji budynku i wyznaczenia wszystkich pomieszczeń przychodzi czas na przeprowadzenie robót wykończeniowych. Obejmują dostosowanie wnętrza do wizji inwestora i mają za zadanie zagwarantować funkcjonalność każdej przestrzeni. Z tego powodu muszą być przeprowadzone z dbałością o detale i uwzględniając indywidualne potrzeby użytkowników mieszkania lub domu. Przedstawiamy, co należy wiedzieć na temat robót wykończeniowych i jak wybrać najlepszą firmę, która starannie przeprowadzi prace.
Czym są roboty wykończeniowe?
Roboty wykończeniowe to ogólna nazwa na wszystkie prace budowlane i instalacyjne, których celem jest doprowadzenie nieruchomości do stanu pozwalającego na komfortowego użytkowania. Dotyczą szeregu działań, które obejmują zarówno poprawę aspektów funkcjonalnych obiektu, jak i kwestii związanych z estetyką.
W każdym przypadku prace wykończeniowe są realizowane na ostatnim etapie inwestycji. Następują po wzniesieniu murów oraz stworzeniu dachu. Najczęściej odnoszą się do prac realizowanych wewnątrz, ale mogą dotyczyć również prac związanych z elewacją, przygotowaniem balkonów, czy pracami na klatce schodowej.
Co obejmują roboty wykończeniowe?
Zakres prac realizowanych w ramach robót wykończeniowych w dużym stopniu zależy od indywidualnych potrzeb inwestora i stanu nieruchomości, która wymaga wykończenia. W przypadku zupełnie nowych obiektów zakres prac jest często mniejszy niż w nieruchomościach, które są oddawane do kapitalnego remontu. Najczęściej jednak w ramach prace wykończeniowe obejmują poniższe roboty:
- Prace tynkarskie i murarskie – najczęściej są jednym z pierwszych etapów prac wykończeniowych. Obejmują wyrównanie i wygładzenie ścian oraz sufitów. Przygotowują daną nieruchomość pod prowadzenie dalszych działań i kolejne etapy procesu wykańczania.
- Montaż podłóg – ważnym elementem kompleksowego wykończenia nieruchomości jest także montaż podłóg. Zarówno panele podłogowe, parkiety drewniane, płytki, jak i wykładziny muszą być zamontowane z dbałością o detale. Dzięki temu zagwarantują wygodę użytkowania i posłużą przez wiele lat.
- Montaż sufitów podwieszanych – w zakresie wykończenia wnętrza realizowane są także sufity podwieszane. Stosowane w celu poprawy akustyki i prezencji wnętrz również są elementem robót wykończeniowych.
- Wykończenia ścian i sufitów – roboty wykończeniowe to także prace związane z malowaniem, tapetowaniem i innymi formami przygotowania ścian oraz sufitów. Ten etap ma na celu poprawę głównie aspektów estetycznych nieruchomości.
- Montaż drzwi – żadna przestrzeń nie jest w pełni funkcjonalne bez obecności odpowiednich drzwi wewnątrz. W ramach prac wykończeniowych osadzane są zarówno futryny, jak i same skrzydła drzwi. Zajęcie się wszystkimi aspektami, które wiążą się ze stolarką drzwiową powoduje, że nieruchomość jest lepiej przygotowana do użytkowania i zyskuje na funkcjonalności.
- Podłączenia armatury w łazience – w ofercie najlepszych specjalistów od wykończenia wnętrz znajduje się także kompleksowa pomoc w zakresie urządzenia łazienek. Prace obejmują instalację wanny, umywalki, kabiny prysznicowej, WC, szafek i wielu innych. Klienci mogą liczyć na podłączenie niezbędnej armatury, która znajdzie się w pomieszczeniu.
- Kompleksowe przygotowanie kuchni – w ramach wykończenia oferowane są również usługi związane z urządzeniem pomieszczenia z kuchnią. Prace obejmują podłączenie zlewozmywaków, osadzenie mebli, wykończenie przestrzeni między meblami, a nawet podłączenie najważniejszych urządzeń.
- Prace dekoracyjne – decydujący się na pomoc w pracach wykończeniowych mogą także liczyć na montaż wszystkich elementów ozdobnych i dekoracyjnych. Obejmuje to osadzenie listew przypodłogowych, oświetlenia, czy osadzenie wewnątrz niezbędnych dodatków.
Jak przebiegają prace związane z wykończeniem?
Profesjonalne roboty wykończeniowe to rozbudowany proces, na który składa się wiele działań. Wszystkie razem mają na celu doprowadzić wnętrze do pełnej użyteczności i świetnej prezencji. Z uwagi na skomplikowanie zadań, które należy wykonać, bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności. Dzięki temu można uniknąć chaosu i problemów na późniejszych etapach. Dlatego też w przypadku robót wyróżnia się kilka głównych obszarów działań.
Projektowanie i prace koncepcyjne
Pierwszy krok związany z pracami wykończeniowymi jest realizowany jeszcze przed wejściem do obiektu właściwej ekipy remontowej. Odbywa się w biurze projektowym, gdzie planowany jest każdy etap prac oraz wygląd wnętrz. W przypadku wymagających klientów sam etap koncepcyjny może trwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie wybierane są kolory wnętrza, materiały, a nawet meble, które znajdą się ostatecznie w pomieszczeniach.
Ten etap to również wiele wizyt bezpośrednio w nieruchomości, której dotyczą prace wykończeniowe. Doświadczeni architekci są w stanie ocenić stan ścian, podłóg, sufitów, a także rozmieszczenie instalacji. Uwzględniając te aspekty, ustala się zakres prac, które należy wykonać w danym obiekcie.
Przygotowanie powierzchni
Mając przygotowany plan działania i projekt wnętrza, można rozpocząć właściwe roboty wykończeniowe. W pierwszej kolejności obejmują przygotowanie wszystkich powierzchni pod dalsze prace realizacyjne. Na tym etapie przeprowadza się czyszczenie ścian, podłóg oraz sufitów, a także usuwanie wszelkich ubytków i nierówności. Bardzo często jest to moment, gdy na ścianach lądują gładzie, a podłogi są odpowiednio poziomowane wylewkami.
Dokładność na tym etapie przekłada się na łatwość prowadzenia późniejszych prac i pozwala uzyskać lepszy efekt końcowy.
Wykończenie ścian, podłóg oraz sufitów
Po wstępnym przygotowaniu powierzchni można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych. Na tym etapie prowadzone jest malowanie ścian i sufitów, układanie płytek oraz montaż podłóg. Najczęściej w pierwszej kolejności przeprowadza się wykończenie sufitów oraz ścian, a dopiero później układanie podłóg. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych uszkodzeń.
Montaż stolarki i armatury
W momencie, gdy podłogi i ściany są już wykończone, przystępuje się do montażu stolarki i niezbędnej armatury. Najczęściej w tym momencie wewnątrz pojawiają się drzwi, a także niezbędne elementy wyposażenia łazienki. Jest to etap, gdy nieruchomość zaczyna nabierać ostatecznego kształtu i znacząco zyskuje na funkcjonalności. W wielu przypadkach jest to również ostatni etap właściwych prac wykończeniowych.
Oddanie wnętrza do klienta
Ostatnim etapem, który kończy roboty wykończeniowe jest oddanie nieruchomości w ręce inwestora. W tym momencie możliwa jest ocena uzyskanego efektu i zgłoszenie ewentualnych poprawek. Najlepsi wykonawcy są otwarci na sugestie i chętnie usuwają zgłoszone przez klientów usterki. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej przystosować wnętrze do indywidualnych wymagań.
Jak wybrać firmę od wykończenia wnętrza?
Wybór specjalistów, którzy zajmą się pracami wykończeniowymi, nie jest wbrew pozorom bardzo łatwy. Wymaga dokładnego przeanalizowania wielu kwestii, które świadczą o jakości proponowanych usług przez konkretną firmę.
Sprawdzenie doświadczenia, referencji i wcześniejszych realizacji
Dobrym sposobem na weryfikację przedsiębiorstwa jest zapoznanie się z opiniami poprzednich klientów i doświadczeniem. Renomowani wykonawcy prac wykończeniowych mogą pochwalić się wieloma opracowanymi wnętrzami. Portfolio to jeden z najlepszych wyznaczników jakości usług.
Sprawdzając doświadczenie, ważne jest zwrócenie uwagi na rodzaj obiektów, z którymi pracowała firma. Mogą to być przestrzenie mieszkalne, wnętrza komercyjne lub nieruchomości z segmentu premium.
Koszt usług i czas realizacji
Pragmatyzm nakazuje również uwzględnić przy wyborze wykonawców kwestie związane z ceną oraz terminami wykonania prac. Najlepiej sięgać po specjalistów, którzy są w stanie na atrakcyjnych warunkach zająć się pracami wykończeniowymi. Należy jednak pamiętać, że cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Najniższe oferty to bowiem często niższej jakości usługi.
Gwarancja na wykonane prace
Renomowane firmy oferują dla swoich klientów gwarancję na wszystkie roboty wykończeniowe. Wybierając wykonawców, należy zwrócić uwagę na ten aspekt. Obecność gwarancji sprawia, że w razie ewentualnych usterek można liczyć na sprawną pomoc.